تامین مالی جمعی خیریه

تامین مالی جمعی با کمترین پیچیدگی مربوط به نوع اهدا محور یا تامین مالی جمعی خیریه می باشد. در این نوع از تامین مالی جمعی افراد بدون در نظر گرفتن انگیزه های مالی یا دریافت پاداشی ارزشمند به حمایت مالی می پردازند.تامین مالی جمعی خیریه نقش مهمی در موج جدید جایگزین های مالی و آینده اقتصاد ایفا می کند.

با این روش افراد بطور مستقیم در پروژه هایی که به شدت احساس می کنند به حمایت مالی آنها نیاز دارند، مشارکت می کنند. این شکل از تامین مالی جمعی شامل پشتیبانانی است که مبالغ متفاوتی را برای حمایت از یک پروژه خاص (اجتماعی) اهدا می کنند. گاهی اوقات این حامیان یک “تشکر” یا یک “کارت پستال” دریافت می کنند. بنابراین انتظار دریافت پاداش های مالی یا محصول یا سهمی از پروژه مد نظر حامیان نیست.

تامین مالی جمعی خیریه

در تامین مالی جمعی خیریه، هر دو فرآیند پیچیدگی و ریسک، پائین می باشد و حامیان بعنوان اهدا کنندگان می باشد. حامیان پروژه های تأمین مالی انبوه اهدا محور، بدون انگیزه های سودآوری و بدون تمایل به دریافت پاداش و با در نظر گرفتن رفاه اجتماعی در جهت توسعه محصولات نامشهود گام بر می دارند.

این نوع از تامین مالی جمعی می تواند در مراحل آغازین کمپین های پاداش محور می تواند بعنوان یک موتور محرک پروژه عمل کند و باعث تامین مالی پروژه شود.

پلت فرم های تامین مالی جمعی خیریه به سایت هایی اطلاق می شود که می توانید بصورت آنلاین اقدام به راه اندازی کمپین تامین مالی جمعی خیریه کنید و بصورت الکترونیکی مبالغ تامین شده را دریافت کنید.

 برترین پلت فرم های تامین مالی جمعی خیریه

GoFundMe

پلت فرم تامین مالی جمعی خیریه “گوفاندمی”، این امکان را به مردم می دهد تا برای رویدادهای مختلف زندگی از جشن و مناسبت های مختلف تا شرایط چالش برانگیزی چون حوادث و بیماری ها اقدام به تامین مالی جمعی کنند. این شرکت قابل دسترس برای کشورهای مختلف می باشدو در شهر ساندیگو در ایالت کالیفرنیا ایالات متحده واقع است.

JustGiving

“جاست گیوینگ” پلت فرم تامین مالی جمعی خیریه است که به عنوان یک سایت اجتماعی آنلاین بصورت جهانی فعالیت می کند. این شرکت با تعدادی از شرکت ها در کشورهای دیگر کار می کنند. دفتر اصلی شرکت واقع در بانکساید لندن در انگستان می باشد. از زمان تاسیس شرکت در سال 2001 تاکنون مردم در در 164 کشور جهان بیش از 4.5 میلیارد دلار را برای تامین مالی پروژه ها پرداخته اند. موسسان این شرکت زرین خراز و آنه ماری هابی می باشند.

GlobalGiving

گلوبال گیوینگ بزرگترین جامعه تامین مالی جمعی خیریه است که با سازمان های خیریه زیادی در کشورهای مختلف از افغانستان تا زیمباوه در ارتباط است و در زمینه های مختلف آموزشی و تامین وسایل مورد نیاز حمایت می کنند تا جهان موثرتر و بهتری ایجاد کنند.

ماری کوریشی و دنیس ویتل در سال 2002 نخستین بنیاد جهانی تامین مالی جمعی خیریه را راه اندازی کردند. امروزه مردم بیش از 170 کشور می توانند به راحتی ایده های خود را به اشتراک گذارند  و خیرین و سازمان های مختلف می توانند از این پلت فرم حمایت مالی خود را انجام دهند. بطوریکه از سال 2002 تا کنون بیش از 351 میلیون دلار از 21000 پروژه توسط 832000 حامی تامین شده است. دفتر مرکزی شرکت در واشنگتن دی سی ایالات متحده قرار دارد.

donorschoose

دونرزچوز، در سال 2000 توسط “چارلز بِست” معلم دبیرستان دولتی برونکس راه اندازی شد. هنگامیکه از دانش آموزان خواسته شد تا مجموعه کتاب های”خانه کوچک در چمنزار” را بخوانند. او می خواست یک کپی از این سری کتاب تهیه کند، بنابراین او و همکارانش پول های خود را صرف اینکار کردند. او می دانست افراد دیگری نیز هستند که می خواهند در این زمینه کمک کنند.

با توجه به این ایده، چالز یک وبسایت طراحی کرد تا معلمان بتوانند پروژه های کلاسی خود را در آن قرار دهند و افراد مختلف برای کمک به ایجاد آن حمایت مالی کنند. در ابتدا 11 مورد پروژه در سایت قرار گرفت و تامین مالی گردید. امروزه گسترش یافته و حدود 80 درصد از دبیرستان های دولتی در ایلات متحده پروژه های خود را در این سایت قرار می دهند که حدود 746 میلیون دلار تامین مالی صورت گرفته است.

FUNDLY

فاندلی، پلت فرم تامین مالی جمعی خیریه توسط “دیو بویسی” در سال 2009 راه اندازی شد. فاندلی این امکان را برای امور خیرخواهانه در مدارس، سازمان ها و کلیساها و سایر امور فراهم می کند تا از طریق دوستان، خانواده، همکاران، خیرین و دیگر طرفداران در ایمیل، فیس بوک، توییتر، لینکلن، گوگل و سایر شبکه های اجتماعی تامین مالی صورت گیرد. در این پلت فرم تاکنون بیش از 330 میلیون دلار تامین مالی انجام شده است.

پلت فرم های تامین مالی جمعی خیریه در ایران

دونیت

دونیت، پلت فرم تامین مالی جمعی خیریه است که در زمینه تامین مالی پروژه های اجتماعی متمرکز است.

فاندینو

فاندینو، پلت فرم تامین مالی جمعی خیریه است که برای تامین مالی کارهای خیرخواهانه و پروژه های خلاق فعالیت دارد.

  • مهربانه- پلت فرم تامین مالی جمعی اهدا محور (https://mehrabane.ir)

مهربانه، پلتفرم تامین مالی جمعی خیریه می باشد که در زمینه پروژه های خیرخواهانه و موضوعات اجتماعی، محیط زیست و حیوانات به جمع آوری حمایت های مالی را فعالیت می کند.

  • گندم- پلت فرم تامین مالی جمعی اهدا محور و پاداش محور (https://gandom.me)

گندم، پلت فرم تایمن مالی جمعی خیریه می باشد که از مدل های پاداش محور نیز استفاده می کند. این پلت فرم برای جمع آوری حمایت مالی برای سازمان های خیریه و کارآفرینان و صاحبان ایده فعالیت می کند.

  • زیما- پلت فرم تامین مالی جمعی اهدا محور و پاداش محور (https://zeema.org)

زیما، پلت فرم تامین مالی جمعی خیریه در حوزه خاص محیط زیست و گردشگری فعالیت دارد. آنها در زمینه احیا آثار باستانی و شرایط مطلوب گردشگری اقدام به تایمن مالی می کنند.

  • فاندوران- پلت فرم تامین مالی جمعی اهدا محور و پاداش محور (https://fundorun.com)

پلت فرم تامین مالی جمعی خیریه است که در زمینه امور اجتماعی و خیرخواهانه و فناوری و ایده های خلاق فعالیت می کند.