تامین مالی جمعی در ایران

هر یک از پلت فرم ها و مدل های تامین مالی جمعی الزامات قانونی و نظارتی مختلفی گره خورده است که ممکن است به طور قابل توجهی بین کشورها متغیر باشند. در بهار سال 2012، رئیس جمهور وقت ایالات متحده باراک اوباماريال قانونی را تصویب کرد که به موجب آن چشم انداز پلت فرم های تامین مالی جمعی بطور چشم گیری تغییر کرد.

تا آن زمان بسیاری از سایت های تامین مالی جمعی تنها به صورت اهدا محور و پاداش محور امکان فعالیت داشتند که بطور اساسی  به ارائه محصول، تخفیف یا سایر انگیزه های مالی در ازای حمایت مالی می پرداختند.

با اجرای قانون جابز که مخفف عبارت Jumpstart Our Business Startups است، عموم مردم این امکان را دارند تا سهام شرکت های استارت آپ و کسب و کارهای کوچک را در ازای تامین مالی شان دریافت کنند.

مساله این است که برای کارآفرینان دسترسی به تامین مالی بسیار دشوار است. نه تنها به دلیل که بیشتر از 98 درصد از طرح های آنان به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری رد می شود، بلکه منابع پولی در دسترس بانک ها برای کسب و کارهای کوچک بسیار محدود است.

با توجه به افزایش شمار بیکاران و برون رفت از وضعیت فعلی اقتصاد، تامین مالی جمعی می تواند یک دارایی بزرگ برای اقتصاد کشور محسوب شود.

این کانال جدید می تواند یک ابزار عالی برای سرمایه گذاری در کسب و کارهای کوچک باشد و شغل های جدیدی را ایجاد کند. تامین مالی جمعی بطور اساسی ابزاری است برای جذب مجموعه ای از افراد از طریق رسانه های اجتماعی یا منافع مشترک به منظور حمایت مالی از ایده هایی که توسط کارآفرینان ایجاد شده است.

پلتفرم تامین مالی جمعی (چارچوب، سیستم عامل یا سامانه) های تامین مالی جمعی از نظر پیچیدگی و تنوع ریسک به چهار دسته تقسیم می کنند :

 1.  تامین مالی جمعی خیریه (Donation-based)
 2. تامین مالی جمعی پاداش (Reward-based)
 3. تامین مالی جمعی وام (Debt-based)
 4. تامین مالی جمعی سهام (Equity-based)

تامین مالی جمعی در ایران با سامانه های مبتنی بر فعالیت های خیریه آغاز گردید که پس از چندین سال از راه اندازی پلت فرم های تامین مالی جمعی در ایران، دستورالعمل تامین مالی جمعی در اردیبهشت ماه سال 1397 به تصویب سازمان بورس و اوراق بهادار تهران رسید و تامین مالی جمعی به صورت رسمی مورد پذیرش قرار گرفت.

برخی از پلت فرم های تامین مالی جمعی در ایران عبارتند از:

 • دونیت- پلتفرم تامین مالی جمعی خیریه
 • مهربانه- پلتفرم تامین مالی جمعی خیریه
 • فاندینو- پلتفرم تامین مالی جمعی خیریه
 • فاندوران- پلتفرم تامین مالی جمعی خیریه و پاداش
 • گندم- پلتفرم تامین مالی جمعی خیریه و پاداش
 • زیما- پلتفرم تامین مالی جمعی خیریه و پاداش در حوزه تخصصی گردشگری
 • کارن کراد- پلتفرم تامین مالی جمعی سهام