تامین مالی جمعی چیست

تامین مالی جمعی چیست :این شیوه در سال های بعد نیز توسط بسیاری از پلت فرم های تأمین مالی دنبال شد. تامین مالی جمعی در ایالات متحده زمانی به محبوبیت رسید که برایان کاملیو- موسیقی دان و برنامه نویس اهل بوستون،پلتفرم تامین مالی جمعی آنلاین را در سال 2003 راه اندازی کرد.برای رشد کسب و کارهای کوچک، گاهی اوقات مجبور به قرض گرفتن می باشید. متأسفانه کسب و کارهای کوچک اغلب شرایط لازم برای دریافت وام از بانک ها و مؤسسات مالی بزرگتر را ندارند. این به معنای نداشتن شانس نیست.

تامین مالی جمعی

در سال های اخیر کارآفرینان برای تامین سرمایه هدف خود، تامین مالی جمعی را جایگزین دریافت وام به شیوه سنتی کرده اند. کرادفاندینگ به فرآیند جمع آوری پول و تامین سرمایه یک پروژه یا محصول بصورت آنلاین بصورت اندک گفته می شود .

تامین مالی جمعی یک راه جدید تأمین سرمایه برای پروژه های جدید و طرح های نوآورانه و کسب و کارهای کوچک است که اغلب برای شرکت های استارت آپ مورد استفاده قرار می گیرد .

تامین مالی جمعی چیست

در سالهای اخیر تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) یک منبع جایگزین ارزشمند برای سرمایه گذارانی است که بدنبال تامین مالی خارجی می باشند. این یک پدیده در حال ظهور بعنوان یک مکانیسم مالی جدید در کنار روشهای سرمایه گذاری سنتی پدیدار شده است و کارآفرینان و سازندگانی از این طریق می توانند ایده های خود را در صورت عدم وجود منابع مالی سنتی از قبیل بانک ها و صندوق های تامین سرمایه، اجرا و پیاده سازی کنند .

تامین مالی جمعی چیست؟

تامین مالی جمعی بعنوان یک “فراخوان عمومی” اساساً از طریق اینترنت برای تأمین منابع مالی در قالب کمک های مالی یا در ازای برخی پاداش ها و یا بصورت سهام، بمنظور حمایت از ایده ها و طرح ها برای مقاصد خاص تعریف می شود.

مفهوم تامین مالی جمعی نشأت گرفته از مفهومی گسترده تر بنام جمع سپاری (Crowdsourcing) است. جمع سپاری به استفاده از جمعیت برای تولید ایده ها یا برون سپاری مجموعه ای از منابع به انبوه مردم برای توسعه فعالیت های شرکت و سازمان گفته می شود. .

به عبارت دیگر تامین مالی جمعی نوعی از جمع سپاری است که مشتریان نقش سرمایه گذاران را ایفا کرده و بصورت یک کانال تامین مالی مؤثر برای دریافت مقدار اندکی سرمایه از جمعیت جهت سرمایه گذاری های متوسط تعریف می شود .

تامین مالی جمعی چیست

تامین مالی انبوه به تلاش های افراد و گروه های فرهنگی و اجتماعی کارآفرین بمنظور کسب سود از سرمایه گذاری در مشارکت های نسبتاً کوچک با تعداد نسبتاً زیادی از افراد با استفاده از اینترنت و بدون واسطه های مالی استاندارد تعریف می شود .

تامین مالی جمعی به یک کانال جدید و معروف مالی در جهان تبدیل شده اند. با این حال نرخ موفقیت پروژه های تأمین مالی انبوه در بیشتر سیستم های عامل تأمین مالی انبوه کمتر از 50 درصد می باشد.

تامین مالی جمعی یک اجتماع آنلاین از سرمایه گذارانی (حامیان) است که به سازمان ها و افراد برای تحقق ایده شان به واقعیت کمک می کند .

تامین مالی جمعی با استفاده پلت فرم های دیجیتالی مانند Kickstarter، Indigogo، StartSomeGood، Peerbackers و RocketHub به افراد و گروه ها این امکان را می دهد تا برای پروژه ها و فعالیت های خود درخواست تأمین مالی کنند. تأمین مالی جمعی بطور گسترده تر به تأمین سرمایه مستقیم از تعداد زیادی افراد گفته می شود که به میزان نسبتاً اندکی حمایت مالی دارند .(پلت فرم تامین مالی جمعی)

تامین مالی جمعی چیست؟

تأمین مالی انبوه جهت تأمین سرمایه و حمایت از دو گروه از مردم جایگاهی ویژه ای دارد:

  1. کارآفرینان و مبتکرانی که تلاش می کنند ایده آنها به کسب و کاری مناسب تبدیل شود.
  2. کسب و کارهای کوچکی که سعی در حفظ، رشد و توسعه خود دارند.

در هر دو مورد، در محیط های مالی با چالش های بزرگی مواجه هستند. شرکت های نوپا با توجه به عدم اعتبار و تاریخچه عملیاتی و سوابق ثبت شده ،جهت تأمین مالی به شیوه های سنتی با دشواری و سختی زیاد مواجه هستند. محدود بودن تعداد سرمایه گذاران، محدودیت در میزان سرمایه گذاری، عدم معافیت و هزینه های سنگین ثبت در قانون اوراق بهادار و مقرررات پس از آن از جمله عومل روی آوردن کسب و کارهای کوچک به تأمین مالی انبوه می باشد.

 سه ویژگی تأمین مالی انبوه عبارتند از:

  1. ابتکارات و نوآوریهای تأمین مالی انبوه جهت خرید محصولات پیشرفته ای که در بازار وجود ندارند.
  2. حامیان یا مشتریان بیشتر عمل پیش پرداخت انجام می دهند در حالیکه مشتریان روشهای سنتی در انتظار ورود محصول نهایی به بازار و تهیه آن می باشند.
  3. حامیان خود را بعنوان اعضای درگیر در کل فرآیند تولید می دانند.

ویژگی سوم یکی از اصلی ترین منافع تامین مالی انبوه در مقایسه با دیگر روشهای تأمین مالی سنتی است، زیرا تامین مالی جمعی می تواند در برگیرنده حامیان و سرمایه گذاران باشد تا از تجربیات و نظرات آنها در تکمیل فرآیند تولید استفاده کند.

تامین مالی جمعی اساساً مخالف رویکرد اصلی برای تأمین مالی کسب و کار است. به طور سنتی، اگر بخواهید کسب و کار خود را جهت تولید یک محصول تأمین مالی و راه اندازی کنید، بایستی برنامه کسب و کار، تحقیقات بازار و نمونه های اولیه را در قالب یک یسته محدود کنید و به افراد ثروتمند یا مؤسسات مالی ارائه کنید. منابع مالی شامل بانک ها، سرمایه گذاران فرشته ای و شرکت های سرمایه گذاری پر ریسک می باشد که گزینه های شما را به چندین منبع محدود می کند. عدم موفقیت در این مرحله باعث از دست دادن زمان و سرمایه شما خواهد شد .