تامین مالی مبتنی بر بدهی (Debt Financing)

تامین مالی مبتنی بر بدهی :به‌طورکلی سه روش تامین مالی برای جمع‌آوری سرمایه لازم برای یک شرکت وجود دارد: تامین مالی مبتنی بر سهام، تامین مالی مبتنی بر بدهی و یا ترکیبی از این دو روش.

تامین مالی مبتنی بر سهام بر مبنای سهام مالکیت شرکت است. تامین مالی مبتنی بر سهام است که با واگذاری سهام شرکت به سرمایه‌گذاران تامین می‌شود. این روش سرمایه‌گذاران را به سهام‌داران تبدیل می‌کند تا در سود و زیان شرکت سهیم شوند، بنابراین نگرانی برای بازپرداخت در آینده وجود ندارد. اگر شرکت ورشکسته شود، صاحبان سهام آخرین کسانی هستند که در صف دریافت دارایی‌های نقدی قرار می‌گیرند.

تامین مالی مبتنی بر بدهی

انواع تامین مالی

روش دیگر برای جذب سرمایه لازم برای کسب‌وکار، فرآیندی است که به‌ عنوان سرمایه گذاری مبتنی بر بدهی شناخته می‌شود. تامین مالی مبتنی بر بدهی زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت با فروش ابزارهای بدهی از قبیل اوراق قرضه یا فاکتور به سرمایه‌گذاران جزئی یا نهادی بتواند سرمایه کاری موردنیاز خود را تامین کند. درازای قرض دادن پول، سرمایه‌گذاران جزئی یا نهادی به‌عنوان اعتباردهندگان محسوب می‌شوند و تعهد لازم برای دریافت اصل و سود حاصل از تامین مالی را دریافت می‌کنند.

مقاله تامین مالی

سرمایه گذاری مبتنی بر بدهی زمانی امکان‌پذیر است که شرکت درآمد ثابت از فروش محصولاتش را داشته باشد تا از این طریق بتواند سرمایه لازم برای رشد و توسعه عملیاتی را از طریق سرمایه‌گذاران تامین کند. هنگامی‌که شرکت اوراق قرضه ارائه می‌کند، سرمایه‌گذارانی که این اوراق بهادار را خریداری می‌کنند، وام‌دهندگان جزئی یا نهادی در تامین مالی مبتنی بر بدهی محسوب می‌شوند. بنابراین مقدار وام سرمایه‌گذاری به‌عنوان بدهی شرکت بایستی در تاریخ سررسید پرداخت شود. اگر شرکت ورشکسته شود، وام‌دهندگان نسبت به صاحبان سهام در صف اول دریافت دارایی‌های نقدی شرکت قرار دارند.

تامین مالی شرکتی

همچنین سرمایه گذاری مبتنی بر بدهی این امکان را به سهام‌داران فعلی شرکت می‌دهد تا بتوانند درصد مالکیت خود را حفظ کنند، زیرا هیچ سهم جدیدی واگذار نخواهد شد. بااین‌وجود سبب افزایش ریسک بدهی شده که می‌تواند سبب افزایش نرخ‌های بهره در وام‌های آتی شود.سرمایه گذاری مبتنی بر بدهی فعالیت زمانی محدودی است که در آن وام‌گیرنده بایستی اصل و سود وام را در پایان دوره توافق شده بازپرداخت کند. پرداخت‌ها می‌تواند به‌صورت ماهانه، شش‌ماهه و یا پایان دوره انجام شود. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم تامین مالی مبتنی بر بدهی این است که این وام توسط دارایی‌های شرکت تضمین یا فسخ می‌شود (وام تضمین‌شده). بنابراین اگر شرکت به وام بزرگی نیاز داشته باشد، بایستی بر اساس ارزیابی دارایی‌های خود تضمین‌های لازم را بدهد.