دوره‌های تامین مالی

دوره‌های تامین مالی :دوره‌های موفق تامین مالی یک کسب‌وکار به‌طور متوالی به سری A، سری B و سری C تقسیم می‌شود. سری B تامین مالی ، زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت نقطه عطفی در توسعه کسب‌وکار خود داشته باشد و از مرحله راه‌اندازی را پشت سر گذاشته باشد. در سری B تامین مالی، شرکت‌ها به‌طورکلی کسب‌وکار خود را افزایش داده‌اند و ارزش بیشتری را برای مجموعه کسب‌وکار فراهم کرده‌اند، درنتیجه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بایستی بهای بیشتری پرداخت کنند.

منابع سری B تامین مالی

در این مرحله منابع مختلفی برای جمع‌آوری سرمایه شرکت‌ها وجود دارد. علاوه بر بازارهای عمومی، کسب‌وکارها می‌توانند از پلتفرم‌های جمع‌آوری سرمایه استفاده نمایند. سامانه‌های تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) ازجمله این منابع محسوب می‌شود.

با توجه به محدودیت‌ها و دشواری‌های موجود در افزایش سرمایه مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و از دست دادن بخشی از اختیارات شرکت با توجه به واگذاری سهام، پلتفرم‌های تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ)، منبع مناسبی در سری B تامین مالی خواهد بود.

سرمایه‌گذاری با مدل کرادفاندینگ 

سرمایه‌گذاری با مدل کرادفاندینگ در حوزه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط به لطف حمایت‌های دولت فدرال ایالات‌متحده و تصویب قانون JOBS در سال 2012 مورد محبوبیت قرار گرفت. این شیوه جدید سرمایه‌گذاری در زمینه جمع‌آوری سرمایه و حمایت‌های سرمایه‌گذاران دارای محدودیت‌هایی است. بااین‌حال، سرمایه‌گذاری با مدل کرادفاندینگ بازار گسترده‌ای برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط و دریافت سرمایه فراهم می‌کند. در کرادفاندینگ، کسب‌وکارها می‌توانند شرکت خود را بدون محدودیت‌های بازار به سرمایه‌گذاران ازجمله شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و شرکت‌های خصوصی معرفی کنند. فعالیت‌های تامین مالی جمعی از طریق واسط سامانه و با هزینه اندک کارآفرینان و سرمایه‌گذاران (حامیان) را به هم متصل می‌کند.