ابزارهای تامین مالی

ابزارهای تامین مالی: تامین مالی جایگزین به کانال‌های مالی، فرآیندها و ابزارهایی گفته می‌شود که خارج از سیستم سنتی مالی بانک‌ها و بازارهای سرمایه فعالیت می‌کنند.تامین مالی جایگزین برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط برخلاف بانکداری سنتی یا بازار سرمایه مالی از طریق فنّاوری مبتنی بر “عدم واسطه‌گری” انجام می‌شود.

این به معنای جمع‌آوری سرمایه به‌طور مستقیم و بدون واسطه از حامیان و سرمایه‌گذاران است که با این کار هزینه‌های معاملاتی کاهش می‌یابد و سبب بهبود بازار کارا می‌شود.

ابزارهای تامین مالی

دارایی‌هایی هستند که می‌توانند به‌عنوان بسته‌های سرمایه‌ای مورد معامله قرار گیرند. انواع ابزارهای مالی امکان جریان کارآمد و انتقال سرمایه را میان سرمایه‌گذاران جهان فراهم می‌کند. این دارایی‌ها می‌توانند به‌صورت نقدی یا قرارداد دریافت یا پرداخت نقدی باشند.

ابزارهای تامین مالی شامل ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین، ریپل و لیت کوین است. ارز دیجیتال یک دارایی دیجیتالی است که به‌عنوان یک واسطه تبادلاتی قوی رمزنگاری برای امنیت تبادلات مالی، کنترل ایجاد واحدهای اضافی و تائید انتقال دارایی‌ها کار می‌کند.

ارزهای دیجیتال از شبکه کنترل غیرمتمرکز استفاده می‌کنند که مخالف ارزهای دیجیتال متمرکز و نظام‌های  بانکی مرکزی است. کنترل غیرمتمرکز هر یک از ارزهای دیجیتالی از طریق فنّاوری دفتر کل توزیع‌شده معمولاً از طریق بلاک چین که به‌عنوان یک پایگاه داده معاملات مالی عمومی عمل می‌کند.

ابزارهای تامین مالی

سیستم بلاک چین زنجیره‌ای از بلاک‌ها است که هر بلاک شامل تراکنش‌های معاملاتی است که با استفاده از رمزنگاری به بلاک‌های دیگر متصل است. هر بلاک، قابلیت برنامه‌ریزی دارد تا بتوانید علاوه بر معاملات اقتصادی تقریباً هر چیز باارزشی را در آن ذخیره کنید. فنّاوری بلاک چین همانند اینترنت به‌صورت مستحکم ساخته‌شده است اما توسط هیچ نهادی کنترل نمی‌شود.

بیت کوین

بیت کوین، محبوب‌ترین و مشهورترین ارز دیجیتالی به‌صورت غیرمتمرکز و رمزنگاری است. غیرمتمرکز به این معناست که شبکه بیت کوین قابل‌کنترل و متعلق به اعضایی است که از یک مجموعه قوانین پیروی می‌کنند. این ماهیت غیرمتمرکز مزیت مهمی دارد که تحت مقررات و کنترل دولت قرار ندارد. به همین دلیل منتقدان اساس بیت کوین را بی‌ارزش می‌دانند.(انواع تامین مالی جمعی)

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز بدون یک بانک مرکزی یا مدیریت واحد است که می‌تواند از یک کاربربه‌کاربر دیگر در شبکه نظیر به نظیر بدون نیاز به‌واسطه ها ارسال شود. معاملات توسط گره‌های شبکه از طریق رمزنگاری تائید می‌شود و در دفتر کل توزیع‌شده بنام بلاک چین ثبت می‌شوند.

بیت کوین توسط فرد یا گروهی از افراد با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتا” در سال 2009 به‌صورت یک نرم‌افزار با منبع باز منتشر شد. بیت کوین از طرف منتقدان در مواردی از قبیل معاملات غیرقانونی، مصرف برق بالا، نوسانات قیمت، سرقت تبادلات و احتمال اینکه بیت کوین یک حباب اقتصادی است، موردانتقاد قرارگرفته است. همچنین چندین سازمان نظارتی به سرمایه‌گذاران در مورد بیت کوین هشدار داده‌اند.

ریپل

ریپل، شبکه بلاک چین از ترکیب سیستم پرداخت و سیستم ارز شناخته‌شده است که توسط صنعت بانکی در سال 2012 توسعه یافت. ریپل این امکان را برای بانک‌ها فراهم می‌کند تا پرداخت‌های بین‌المللی را در زمان واقعی انجام دهند و این سیستم در بسیاری از بانک‌ها از قبیل یو بی اس، سانتندر و چارترد استاندارد استفاده می‌شود.

لیت کوین

لیت کوین، در سال 2011 ایجاد شد و بر اساس پروتکلی مشابه بیت کوین استفاده می‌کند. به همین دلیل برخی آن را رقیب پیشروی بیت کوین در نظر می‌گیرند. یکی از ویژگی‌هایی که لیت کوین را در برابر بیت کوین متمایز می‌کند این است که به‌طور قابل‌توجهی در موضوع معاملات سریع‌تر است و در موقعیت‌های بحرانی بسیار جذاب است.

مینی باند یا اوراق بهادار لمن

نام یک برند از مجموعه اوراق بهادار بدهی ساختاریافته مالی تحت نظارت برادران لمن است که در هنگ‌کنگ و سنگاپور عرضه می‌شود.

اوراق بهادار بدهی ساختاریافته مالی، نوع خاصی از اوراق بهادار بدهی ترکیبی با سررسید بیشتر از یک سال و کمتر از ده سال است. این اوراق در بازار فرابورس عرضه می‌شود و ترکیبی از درآمد حاصل از اوراق بهادار رسمی با اوراق مشتقه است.

اوراق قرضه خدمات اجتماعی

یک مکانیسم تامین مالی نوآورانه است که دولت یا کمیسیون‌ها با شرکت‌های خدمات اجتماعی از قبیل سازمان‌های غیرانتفاعی یا کارآفرینان اجتماعی و سرمایه‌گذاران برای تحویل پروژه‌ها و خدمات اجتماعی تعیین‌شده به توافق می‌رسند. به‌طور دقیق‌تر، اوراق قرضه خدمات اجتماعی به‌منظور تامین مالی پروژه‌های اجتماعی در اختیار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، خیرین و حامیان قرار می‌گیرد.

اگر پروژه‌های اجتماعی مطابق با برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین‌شده باشد، دولت یا کمیسیون مربوطه عایدی را در اختیار دارندگان این اوراق قرار می‌دهد. در غیر این صورت چیزی پرداخت نمی‌شود. به همین دلیل اوراق قرضه خدمات اجتماعی، اوراق قرضه واقعی نیست بلکه قراردادهای آتی حصول اجتماعی است. اوراق قرضه قابل پرداخت درازای موفقیت (ایالات‌متحده) و اوراق قرضه قابل پرداخت درازای کسب سود (استرالیا) ازجمله نام‌های دیگر این اوراق است.

اوراق قرضه خدمات اجتماعی نام خود را از این واقعیت می‌گیرند که سرمایه‌گذاران آن‌ها معمولاً افرادی هستند که علاقه‌ای به بازده مالی سرمایه‌گذاری خود ندارند و فقط به تأثیرات اجتماعی آن علاقه‌مند هستند.

سهام انجمنی یا سهام تعاونی، یک نوع سهام منحصربه‌فرد است که فقط از طریق تعاونی‌ها صادر می‌شود. سهام تعاونی می‌تواند طرح‌های انرژی‌های تجدید پذیر را بهبود بخشد، تسهیلات اجتماعی را بهبود بخشد، از فروشگاه‌های محلی حمایت کند، باشگاه‌های فوتبالی جدید را تامین مالی کند، اماکن تاریخی را بازسازی کند و جوامع مستقل و پر جنب‌وجوش را احیا کند. از سال 2009 تاکنون، حدود 120 هزار نفر بیش از 100 میلیون پوند در سهام تعاونی‌های انگلستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری خصوصی دوره‌ای

به اوراق بهادار دوره‌ای گفته می‌شود که تعدادی اندکی از سرمایه‌گذاران به‌صورت اختصاصی انجام می‌دهند.اوراق بهادار دوره‌ای (تامین مالی دوره‌ای یا سرمایه‌گذاری دوره‌ای) به دوره‌های سرمایه‌گذاری یا تامین مالی جداگانه گفته می‌شود که یک کسب‌وکار یا سایر تشکیلات اقتصادی برای عملیات‌های مالی، گسترش، سرمایه‌گذاری پروژه، مالکیت یا دیگر اهداف تجاری اقدام به تامین مالی می‌کنند.

دستگاه‌های بانکداری سایه‌ای

اصطلاحی است که برای مجموعه واسطه‌های مالی غیر بانکی گفته می‌شود که خدمات مشابه بانک‌های سنتی و رایج انجام می‌دهند اما مقررات بانکی رایج را ندارند.این اصطلاح نخستین بار توسط پاول مک کولی مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری اقیانوس آرام در نشست سالیانه بانک فدرال رزرو در سال 2007 بیان شد. معمولاً صنعت خدمات مالی ترجیح می‌دهد تا از اصطلاح ” تامین مالی مبتنی بر بازار” استفاده کند.