انواع تامین مالی

تامین مالی در مراحل اولیه استارت آپ ها

انواع تامین مالی :زمانی که ایده نوآورانه‌ای به ذهنتان می‌رسد، در نگاه اول همه‌چیز بی‌عیب و نقص خواهد بود. عجله نکنید. به‌اندازه کافی ارزش اجرای آن را بررسی کنید. سپس مطالعات مربوط به مخاطب و بازار هدفتان را بررسی کنید. از خود بپرسید آیا ایده شما به‌اندازه کافی برای محقق شدن برای مخاطب جذاب و ارزشمند خواهد بود. سپس یک طرح کسب‌وکار طراحی کنید و برای سرمایه‌گذاری اولیه اقدام کنید.(ابزارهای تامین مالی)

هر استارت آپی نیازمند دسترسی به منابع مالی است تا کارآفرینان بتوانند علاوه بر منابع اولیه خود از آن بهره‌مند شوند. تامین مالی استارت آپ ها به لحاظ ریسک بالای سرمایه‌گذاری و مدت بازدهی از به‌ندرت از منابع سنتی بانک‌ها و مؤسسات مالی صورت می‌گیرد. در چنین مواردی کارآفرین موفق باید خلاقانه درباره تامین مالی استارپ آپ اقدام کند.

انواع تامین مالی

منابع مختلفی برای تامین مالی استارت آپ در مراحل ابتدایی وجود دارد که به منابع مالی جایگزین معروف هستند. تامین مالی جایگزین، به کانال‌های مالی، فرآیندها و ابزارهایی اطلاق می‌شود که خارج از سیستم سنتی مالی از قبیل بانک‌ها و بازار سرمایه فعالیت می‌کنند. تامین مالی جایگزین، یک فرآیند آنلاین مالی در جهت کاهش واسطه‌ها بین تامین کنندگان و مصرف‌کنندگان است که به‌طور مستقیم به جمع‌آوری سرمایه از حامیان و سرمایه‌گذاران می‌پردازد تا هزینه معاملاتی کاهش یابد و سبب بهبود بازار کارآ شود. در ذیل به چند اهرم تامین مالی می‌پردازیم.

سرمایه‌گذاران فرشته‌ای (Angel Investors)

سرمایه‌گذار فرشته‌ای به افراد ثروتمندی گفته می‌شود که سرمایه موردنیاز استارت آپ را در مرحله راه‌اندازی در قالب وام یا سهام شرکت، تامین می‌کند.

سرمایه‌گذاران پر ریسک (Venture Capitalists)

به سرمایه‌گذاران جسوری گفته می‌شود که به تامین مالی شرکت‌های استارت آپ می‌پردازند که پتانسیل رشد بالایی دارند و پر ریسک می‌باشند. معمولاً دوره سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران جسور و پر ریسک بین سه تا پنج سال است.

سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital) یکی از منابع مهم تامین مالی کسب‌وکارهای نوپا هست که در جهت توسعه زیرساخت و تولید محصول جدید بکار می‌رود.

فروش صورت‌حساب یا برگ خرید (برگ خرید Advances)

یک از انواع تامین مالی بر اساس حساب‌های دریافتنی است، بطوریکه یک کسب‌وکار برگ خرید یا صورت‌حساب خود را با تخفیف به مجموعه از افراد یا سرمایه‌گذاران به فروش می‌رساند. بنابراین جمعی از سرمایه‌گذاران بجای وام دادن به خرید برگ خرید با تخفیف اقدام می‌کنند.

تامین مالی جمعی (Crowdfunding)

پلتفرم‌های آنلاینی هستند که جمعی از سرمایه‌گذاران قادر خواهند بود بجای یک منبع در چندین منبع مختلف سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین جمع زیاد حامیان حتی با سرمایه‌گذاری اندک خود می‌توانند زمینه‌ساز تامین مالی یک ایده نوآورانه و پروژه جدید شوند.

انواع تامین مالی 

تامین مالی جمعی دارای چهار مدل رایج تامین مالی جمعی خیریه، تامین مالی جمعی پاداش، تامین مالی جمعی سهام و تامین مالی جمعی وام است.

صندوق‌های حمایتی دولت

بسته به نوع کسب‌وکاری که می‌خواهید شروع کنید، ممکن است واجد شرایط دریافت حمایت‌های مالی از سوی دولت یا حتی مؤسسات حمایتی دیگر باشید. توجه داشته باشد که این حمایت‌ها اغلب در طرح‌های علمی خاصی متمرکز هستند و تعدادی محدودی از کارآفرینان را دربرمی گیرد.بنابراین اگر یک ایده کسب‌وکار باارزش دارید با اعتمادبه‌نفس وارد شوید، تامین مالی جایگزین را انتخاب کنید تا بتوانید رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید.