تامین مالی مبتنی بر سهام چیست؟

تامین مالی مبتنی بر سهام چیست؟فرآیند تامین مالی از طریق جمع‌آوری سرمایه به‌صورت فروش سهام شرکت است. تامین مالی مبتنی بر سهام عمدتاً به فروش سهام مالکیت به‌منظور جمع‌آوری وجوه برای اهداف کسب‌وکار اشاره دارد. این نوع تامین مالی طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها در مقیاس و دامنه‌های مختلف از هزاران دلاری که توسط خانواده و دوستان کارآفرین تا عرضه اولیه شرکت‌های بزرگ است که به میلیاردها دلار می‌رسد، را شامل می‌شود. اگرچه این اصطلاح به تامین مالی به‌وسیله شرکت‌های عمومی بورسی اشاره دارد اما شامل تامین مالی شرکت‌های خصوصی نیز است.

تامین مالی مبتنی بر سهام

روش‌های تامین مالی

تامین مالی مبتنی بر سهام متمایز از تامین مالی مبتنی بر بدهی است که به جمع‌آوری سرمایه از طریق استقراض می‌پردازد.

یک استارت آپ به‌منظور رشد و موفقیت از چندین دوره از این نوع تامین مالی استفاده می‌کند. ازآنجایی‌که استارت آپ ها به‌طورمعمول انواع مختلفی از سرمایه‌گذاران را در مراحل مختلف تکامل خود جذب می‌کنند، ممکن است از ابزارهای حقوق صاحبان سهام نیز بهره‌گیری کنند.

به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذاران فرشته‌ای و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر- که معمولاً اولین سرمایه‌گذاران استارت آپ ها محسوب می‌شوند- ترجیح می‌دهند به‌جای سهام مشترک شرکت‌های بورسی از سهام شرکت‌های استارت آپ با پتانسیل رشد بالا برخوردار شوند. هنگامی‌که شرکت‌های استارت آپ به‌اندازه کافی رشد کردند که بتوانند عمومی شوند، فروش سهام مشترک را مدنظر قرار می‌دهند.

تامین مالی شرکتی

تامین مالی مبتنی بر سهام چگونه تنظیم می‌شود؟

این فرآیند توسط قوانین و مقررات سازمان بورس اوراق بهادار تنظیم می‌شود. چنین مقرراتی در وهله اول برای حفاظت از سرمایه‌گذاران است که به تامین سرمایه شرکت‌ها می‌پردازند.تامین مالی مبتنی بر سهام بایستی حاوی اطلاعات بسیار زیادی است تا بتواند در تصمیم‌گیری آگاهانه سرمایه‌گذار در مورد مزایای تامین مالی کمک کند. چنین اطلاعاتی شامل فعالیت‌های شرکت، جزییات مربوط به مدیران، درآمدهای مالی، ریسک سرمایه‌گذاری، صورت‌های مالی و غیره است.

معایب تامین مالی مبتنی بر سهام

علاوه بر واگذاری و تنزیل سهام مالکیت، تامین مالی مبتنی بر سهام دارای اشکالات دیگری نیز است:

  • از دست دادن کنترل کسب‌وکار- سرمایه‌گذاران می‌توانند در تصمیمات مدیریتی مداخله کنند و اگر اختلافی در نحوه اداره کسب‌وکار به وجود آید، می‌تواند منجر به درگیری شود.
  • آماده‌سازی فرآیند تامین مالی مبتنی بر سهام زمان‌بر است- شما بایستی جزئیات مربوط به برنامه و طرح کسب‌وکار و پیش‌بینی‌ها را به‌وضوح برای صاحبان سهام بالقوه ارائه کنید و اطمینان دهید که سرمایه‌گذاری آن‌ها سودآور خواهد بود و این جزئیات را به‌طور مداوم به‌روزرسانی کنید.